cień anioła
                                                Bóg stworzył cierpienie,
                                                      potem dodał nu skrzydła
                                                          z lekkiego eteru i ciszy.
                                                                  Tak powstały anioły.
..

kłamcy

2012-02-06 16:36:17, komentarzy: 0

Lucyfer i Szatan, to nie dwie różne postaci, a jedna określona mianem "Szatana".
Słowo Szatan można interpretować dwojako. Albo poprzez nazywanie tym mianem Aniołów upadłych, strąconych i potępionych, albo jako konkretne określenie jednego z nich.
Szatan sam w sobie, bardzo często jest błędnie utożsamiany z Lucyferem.
Samą różnice, możemy zauważyć w znaczeniu tychże słów :
- Lucyfer - ozn. Niosący Światło hebr. Niosący Świt
- Szatan - ozn. Oskarżyciel hebr. Przeciwnik
Imionami Szatana, podawanymi przez źródła chrześcijańskie są:
- Satanael - inaczej. Samael - Anioł śmierci, zniszczenia.
Co ciekawe, wiele tekstów żydowskich, stwierdza, że Samael został stworzony 6 dnia, tworzenia przez Boga Ziemii i Człowieka, i był ulubionym Aniołem Boga.
Stał najwyżej w hierarchii Aniołów, zaś przyczyną wojny, którą rozpętał był nakaz Boga, do pokłonu się Adamowi.
- Mastema - Uważana, za Anioła zniszczenia i zła
- Azazel - przedstaw. jako Kozioł opisany przez Jana. W Apokalipsie
Co ciekawe Samael, jest sprawcą drugiej wojny Niebiańskiej, i jest uznawany za drugiego upadłego Anioła.
Lecz tak jak pisałem wcześniej, słowo "Szatan" - jest zdecydowanie określeniem dla jednego z upadlanych Aniołów.
Także i Lucyfer i Samuel, i Mastema, i wszelkie kręgi piekła opisane przez Salomona, to imiona, które można określić słowem Szatan, co nie jest jednoznacznym i automatycznym wskazaniem konkretnej postaci.
"Że Lucyfer rozpoczął spór z aniołami ,a Szatan blisko spokrewniony z Lucyferem stanął na czele armii, która walczyła z niebem."
Nie. Lucyfer stanął na czele buntu, nakłaniając wielu Aniołów, ze wszystkich kręgów, do wszczęcia buntu, przeciw Bogu.
W tekstach żydowskich jest nawet bardzo odważnie nazywany, synem Boga, bratem Jezusa.
Jako pierwszy stanął przeciw niemu ( w trakcie buntu ), sam Archanioł Michał z okrzykiem " Któż jak Bóg! ".
Krótko mówiąc i podsumowując, ponieważ temat jest zbyt obszerny.
Szatan, jest określeniem - Aniołów, lub konkretnego Anioła.
Ale nie osobą i indywidualną postacią w religii.


BLyy- wszystko zależy do jakiej tradycji się odwołasz.
W języku polskim wyraz "szatan" traktuje się jako jeszcze jedno, zapożyczone z arabskiego, określenie diabła. Jeśli spojrzysz na Biblię nie ma tam szczególnie wielu wzmianek, większość wiedzy na temat hierarchii anielskich pochodzi z pism apokryficznych. "Biblia szatana" (jeśli mówimy o dziełku LaVeya) nie miała żadnego wpływu na kształtowanie się mitu- jest na to zbyt późna o dobrych parę stuleci.

QUOTE

Znajoma mi powiedziała rolleyes.gif
-Że Lucyfer rozpoczął spór z aniołami ,a Szatan blisko spokrewniony z Lucyferem stanął na czele armii, która walczyła z niebem.
A wyjaśniła w jaki sposób te istoty mogły być "spokrewnione" ?

QUOTE

Wiem ,że wiele źródeł to pewnie apokryfy,ale to nie znaczy ,że to musi być kłamstwo.
Hmmm... trudno w tym przypadku mówić o "kłamstwie"- można co najwyżej zarzucać im to że są niekanoniczne- żeby w ogóle oceniać te informacje w kategoriach prawdy i kłamstwa należałoby najpierw udowodnić kilka dość szeroko dyskutowanych założeń początkowych (jak sam fakt istnienia istot "nie z tego świata") .

To mnie właśnie zastanawia
Wielu mówi, że to jest jedna i ta sama osoba (Szatan i Lucyfer), ale znajdywałem też takie które mówią ,że są to dwie różne postacie np. Wikipedia,
jest tam też lista aniołów które stały się upadłymi.
Aniołowie,byli podzieleni na kręgi.
W pierwszym kręgi byli Serafy, Cherubiny i Trony. I do Szrafów należał Szatan,zaś do Cherubinów należał Lucyfer. Czyli jedna i ta sama osoba nie mogła znajdować się w dwóch różnych podgrupach(nacjach czy jak to nazwać)?
Znajoma mi powiedziała
-Że Lucyfer rozpoczął spór z aniołami ,a Szatan blisko spokrewniony z Lucyferem stanął na czele armii, która walczyła z niebem.

Znalazłem pewne teksty w biblii Szatana
"Szatan: przeciwnik, opozycjonista, oskarżyciel, pan ognia, Pielka, południa;
Lucyfer: niosący światło, oświecenie, powietrze, gwiazda poranna, wschód;
Belial, czyli Bez Pana; symbolizuje płodność ziemi, niezależność, północ;
Lewiatan: waz z głębin, morze, zachód."
Czyli było czterech wielkich książąt piekła?Bo cała ta czwórka przed powstaniem była aniołami.
Szatan i Lewiatan należeli do Serafinów pierwszego kręgu.
Lucyfer do Cherubinów w pierwszym kręgu.
A Belial do Cnót drugiego kręgu.
Słyszałem też ,że niekiedy wszystkich tych czterech utożsamiano z samym Szatanem,ale pewnie to coś w rodzaju przenośni naprawdę?Bo to jak widać były cztery oddzielne anioły.
Wiem ,że wiele źródeł to pewnie apokryfy,ale to nie znaczy ,że to musi być kłamstwo.
Ja nieniema, ale bardzo zainteresowało mnie to jak to naprawdę jest. Może wy mi pomożecie, wiem ,że mało co jestem na forum i tylko pisze gdy o coś chce spytać. Ale proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.
Nie wiem, ale to tylko moje przypuszczenie, nie kierujcie sie tym, że przed powstaniem ludzi zbuntował się Szatan. Później gdy był Jezus zbuntował się Lucyfer,a Szatan później stanął się dowódcą buntowników?
Zastanawia mnie jeszcze jeden anioł ,a mianowicie Ariel.
-to on bronił bram Edenu trzymając w dłoni ognisty miecz.
-to on ostrzegł Noego przed potopem
-ukazał się rodzicom Samsona, mówiąc że ich syn który się narodzi uratuje izraelitów przed jakimś tam plemieniem, nazwy nie pamiętam
-ukazał się również Mojżeszowi.
To mnie zastanawia ,że on jest na liście upadłych aniołów, dlaczego?
Może dlatego ,że nigdzie w biblia niema o nim wzmianki,a jedynie w wielu apokryfach więc kościół go nie uznaje za anioła?Więc stał się zatem upadłym?
Słyszałem też, że został opętany przez demona i stał się upadłym.(Chyba dlatego przeszedł na stronę Lucyfera i Szatana?)
Pomóżcie, wiem że nieco dziwne pytanie, ale chciałbym wiedzieć jak to właśnie jest, czy to te same osoby, czy osobne anioły. Myśle ,że osobne.
Może jak możecie, zapodacie tu mity,opowiada o nich? Jak są jakieś które dowodzą ,że to osobne anioły.
PS. niewidem czy dobrze zdania poukładane są itp. bo jest noc i ledwo co widzę .

Legenda o Lucyferze i Lilith
tradycja kabalistyczna, apokryfy biblijne
Drugiego dnia stworzenia świata Bóg powołał do życia anioły. Były one różnej wielkości i urody a było ich trzysta dziewięćdziesiąt dziewięć milionów dziewięćset dwadzieścia tysięcy i cztery. Jednym z największych i najpiękniejszych był stworzony z pierwotnego ognia Lucyfer, którego imię tłumaczy się na Niosący Światło lub Gwiazda Zaranna. Anioły wędrowały po Ziemi, kiedy Bóg stwarzał rośliny i zwierzęta. Były jednak istotami przeznaczonymi nie do Ziemi, lecz do Nieba i tam miały mieszkać. Bóg postanowił na Ziemi osiedlić nowe istoty i dać im ją we władanie. Szóstego dnia bladym świtem spłynęła na ziemię przepiękna istota, Lilith, co znaczy Promień Nocy. Zaciekawiła anioły, które zaczęły szukać jej towarzystwa. Szczególnie bliski stał jej się piękny Lucyfer. Legenda głosi, że wdali się w romans.
Bóg zabronił spotykać się Lucyferowi i Lilith. Kiedy nie posłuchali – rozdzielił ich. Lilith została uwięziona na pustyni.
Wtedy Bóg stworzył Adama i uczynił Lilith jego żoną. Ona jednak wzgardziła człowiekiem, za co ponownie została skazana na zamknięcie. Aby Boski plan zapełnienia ziemię ludźmi mógł się powieść, Stwórca uśpił Adama i wyjąwszy z jego boku żebro, ulepił mu z gliny Ewę.
Człowiek miał być władcą Ziemi, najdoskonalszym stworzeniem tej planety. Dlatego Bóg nakazał aniołom, by służyły Adamowi i jego potomkom i opiekowały się nimi. Miały oddać człowiekowi symboliczny i dosłowny pokłon. Lucyfer odmówił. On, istota stworzona z przedwiecznego ognia miałaby uznać zwierzchność jakiejś istoty ulepionej z gliny? Miał się pokłonić mężczyźnie, któremu oddano jego ukochaną? Do jego buntu dołączyło się trzynaście milionów trzysta sześć tysięcy sześciuset ośmiu aniołów spośród prawie czterystu milionów. Obóz wierny Bogu był wystarczająco potężny aby zdławić rebelię. Niebiańskiej armii przewodził Michał. Buntownicy dostali ostatnią szansę – jeśli pokłonią się człowiekowi, zostanie im wybaczone. Zdecydowana większość odmówiła. Za karę zmieniono im barwę z białej na czarną i strącono do otchłani piekielnych.
Lucyfer nienawidził ludzi. Postanowił uczynić wszystko, aby przyczynić się do ich upadku. Skusił Ewę w rajskim ogrodzie i stał się pierwotną przyczyną wszelkiego grzechu. Kochał za to Lilith i uwolnił ją z niewoli chcąc, aby razem z nim rządziła piekłem. Ona jednak była zbyt pyszna i nie mogła mu wybaczyć, że jego rebelia zakończyła się tak spektakularną porażką. Porzuciła Niosącego Światło i związała się z Samaelem. Z nim jednak też nie wytrwała w stałym związku.
Lilith stała się pierwszym demonem, czyli istotą, która nie była ani aniołem (upadłym czy nie) ani człowiekiem. Jako taka dała początek demoniej rasie w tym sukubom i inkubom. Jest nazywana Matką Demonów. Do tradycji przeszła jako istota lubieżna i zła, mordująca kochanków i zabijająca noworodki. Zamieszkuje pustynie i odludne miejsca. Jej porą jest noc i pojawia się z silnym wiatrem.
Co do Lucyfera, przyjęło się uznawać go za władcę piekieł, chociaż często legendy nie są zgodne, czy on, czy Samael był sprawcą wszelkiego zła dotykającego człowieka i to on skusił pierwszą kobietę. Z pewnością jednak to Lucyfer jest obecnie najbardziej znanym i rozpoznawalnym spośród upadłych aniołów, głównie dzięki filmowi i literaturze.
j.constans

Asmodeusz ("Duch zła")

Jest zarządcą piekielnych domów gry.Wzywając Asmodeusza należy zdjąć nakrycie, w przeciwnym razieoszuka przywołującego. Uważany jest za wynalazcę rozrywki,muzyki, tańca, dramatu i mody. Jako król demonów jest władcą nadwszystkimi sprawami dotyczącymi liczb parzystych. Przed swymupadkiem zgodnie z tradycją okultystyczną należał do gronaserafinów. Obecnie napełnia mężczyzn żądzą prowadzącą dowiarołomstwa. Ponadto obdarza magicznymi pierścieniami, pokazujejak stać się niewidzialnym, uczy arytmetyki, astronomii geometrii inauki o ruchu.

Samael ("Trucizna Boga")

Anioł śmierci i przywódca szatanów.Jak na anioła dość kontrowersyjny, czasem jest dobrym, czasem złymaniołem. Podobno skusił Ewę, aby zjadła zakazany owoc. Działa wnocy i kusi wtedy ludzi do złego.

Szatan ("Przeciwnik")

Traktowany jako książę zła inieprzyjaciel Boga. W takim znaczeniu pojawia się dopiero w NowymTestamencie. Jako ha-satan był pierwotnie wodzem serafinów orazchóru cnót. Przewyższał inne serafiny wiedzą i chwałą. Szatanjest utożsamiany z wężem albo jeden jest narzędziem drugiego.Lewiatan ("Ten, który zwija się w fałdy")

Pierwotnie był potworem morskim i złymsmokiem. Utożsamiany z aniołem przedwiecznych głębin. Porównywanyczęsto z hipopotamem, krokodylem lub wielorybem. W okultyzmiezachęca do niewierności. U kresu czasów wszystkie dusze nieczystemają zostać przez niego połknięte. Utożsamiany z Samaelem.

Lilit

Żeński demon, oblubienica Samaela.Według legendy pierwsza żona Adama. Próbuje usidlić ludzkość.Często pojawia się pod postacią sowy. Kusicielka, używa wieluimion, podobno 17 wyjawiła Eliaszowi.

Lucyfer ("Nosiciel światła","Dawca światła")

Niesłusznie utożsamiany z upadłymaniołem w skutek błędnego odczytania księgi Izajasza 14,12. Wokultyzmie jest upadłym cherubinem, cesarzem piekła. Ukazuje siępod postacią pięknego dziecka. W rzeczywistości oznacza gwiazdęlub planetę Wenus. Lucyfer to najjaśniejszy anioł, DzieckoŚwiatłości.

Mefisto ("Niszczyciel")

Upadły anioł, podrzędny demon.Mefistofelesa rozpoznaje się po zimnym okrucieństwie, jadowitymśmiechu, który doprowadza do łez, i okrutnej radości, jakąwywołuje u niego czyjś ból.

Belfegor(mitologia)

Belfegor wedługSłownikawiedzy tajemnejCollina dePlancy, 1863.

Belfegor(Baalfegor,Belfagor,Baal-Peorczyli władcaszczelinlub bógBaal z góry Phegor)– w tradycji okultystycznej,demon odkryć iznakomitych pomysłów. Uznawany przez kabalistówza upadłegoanioła, który przed upadkiem przynależał do Chóru Księstw.

Jestprzedstawiany pod postacią młodej dziewczyny. Pierwotnie czczonyprzez Moabitów nagórze Phegor. Miał postać fallusai był uznawany za boga rozpusty. Rufinz Akwilei i św. Hieronim utożsamiali go z Baal-Peorem z KsięgiLiczb (25, 2-6). Collinde Plancy uważał, że Belfegor jest akredytowanym ambasadorempiekła we Francji, o tym samym wspomina VictorHugo w Pracownikachmorza.RobertE. L. Masters w Erosand evildowodzi, iż jest odpowiednikiem hinduskiego Rutrema.Niektórzy[1]badacze utożsamiają go z Crepitusemlub Priapem.

Obrzędy ku jegoczci odbywały się na kulawym stołku, a w ofierze składano muprodukty trawienia.

JohannWeyer zauważył, że demon ten ma zawsze otwarty pysk, cozwiązane jest z imieniem Fegoroznaczającym szczelinę – w pewnych wypadkach cześć oddawano muw grotach, a ofiarywrzucano tam przez szczeliny.

Z Wikipedii,wolnej encyklopedii

Skocz do:nawigacji,szukaj

Barachiel,a także Barakiel("błyskawica Boża"), Barbiel,Barchiel,Barkiel(z heb. ברכיאל"błogosławieństwoBoga"[potrzebne źródło])– według tradycji judaistycznej jest jednym z siedmiu archaniołówi zarazem jednym z czterech wodzów Serafinów,księciem drugiego nieba i anielskiego Chóruwyznawców. Uważany za anioła lutego. Włada błyskawicami iJowiszem, rządziSkorpionemi Rybami.W Lemegetonie,w SztuceAlmadelijest naczelnym aniołem pierwszej i czwartej wysokości. Wraz zUrielem iRubielemprzywoływany jest w zaklęciach, które mają zapewnić szczęściew grach hazardowych.

Zavebe(Zawebe)– według apokryficznejKsięgiHenocha jeden z dwustu upadłychaniołów, którzy pod wodzą Szemhazajamieli zstąpić z nieba na ziemię, by pojąć sobie córki ziemskieza żony. Zawebe wspominany jest też w wierszu TheProphet Enoch(ProrokHenoch)autorstwa MarkaVan Dorena.


Semyazza(Semjaza,Shemyaza,Samyaza,Shemhazai,Szemhazaj,Szamazja,Simchazi,Amezjarak)– upadłyanioł w tradycji judaistyczneji chrześcijańskiej.

Pierwotnie przedbuntem przeciw Bogunajpotężniejszy aniołw niebie, był Serafinem.Po upadku został wodzem upadłych aniołów. Etymologiasłowa „Semyazza”, to „Imię potęgi” (szem – hebr. imię,aza – siła, moc). Według legendy Szemhazaj wraz z Azaelem zstąpiłz nieba na ziemię, aby spółkować z ludzkimi kobietami. Jednej zkobiet o imieniu Istar podał "pełne imię Boga". Mimookazania skruchy do tej pory, wisi głową w dół między ziemią, aniebem i jest widoczny jako gwiazdozbiórOriona. W ZoharzeSzemhazaj pojął za żonę jedną z córek Adamai Ewy i spłodził z nią synów – Hiwa i Hija, a w innejwersji legendy Hija i Hamija. GeorgeGordon Byron w Nieboi zieminazywa go Samiasa (polski przekład). W KsiędzeHenochajest list Henochado anioła Szamazja i jego współtowarzyszy. Według MoïseSchwab w Vocabulairede l'AngélologieSzemhazaj i Azael to jeden i ten sam anioł.

AzazelWedług wierzeń hebrajskich jest aniołem,który odszedł z nieba, dołączając do stronników Lucyfera.Zbuntował się przeciwko nakazowi oddania hołdu Adamowi,wypowiadając przy tym słowa: "Syn ognia nie będzie siękłaniał synowi ziemi" (aniołowie powstali z bezdymnego ognia,a Adam z gliny). Tradycja hebrajska mówiła, iż był on wynalazcąmakijażu i broni białej, a także jednym z aniołów, którzyobcując z ludzkimi kobietami spłodzili olbrzymów-gigantów, nazgubę których zesłany został Potop.W późniejszym okresie zaczęto Azazela (błędnie zresztą)utożsamiać z diabłem czy też odpowiednikiem Szatana.

Upadły_anioł - Upadły anioł
Upadły anioł
mitologi chrześcijańskiej upadły anioł to anioł wypędzony z nieba za sprzeciwienie się Bogu lub powstanie przeciwko Niemu. Po Pierwszej Wojnie w Niebie wielu aniołów zostało wypędzonych stając się upadłymi aniołami.
Najbardziej znanym upadłym aniołem jest Lucyfer; mimo to słowo Lucyfer nigdzie w Biblii nie odnosi się bezpośrednio do upadłego anioła. Zgodnie z wierzeniami chrześcijańskimi upadłe anioły krążą po ziemi aż do dnia Sądu Ostatecznego, wtedy zostają zesłane do piekła.

Przyczyny upadku

Istnieje parę hipotez i mitów tłumaczących przyczyny upadku aniołów. Większość z nich opiera się o posiadanie przez anioły wolnej woli, odczuwania pożądania lub dumy, lub niezrozumienia działania Boga.

Różne oblicza Boga

Ta hipoteza opiera się na założeniu, że Bóg ma dwa przeciwstawne oblicza, jako że jest wszechwiedzący i jego blask jest potężny. Pierwsze oblicze to oblicze boskie lub 'świetliste', drugie to oblicze cieniste lub 'ciemne'. Jeśli śmiertelnicy mogliby zobaczyć świetliste oblicze Boga zostaliby natychmiast spopieleni przez Jego blask.
Według tej hipotezy ciemne oblicze Boga służyło Mu do komunikacji ze śmiertelnikami. W miarę ewolucji Judaizmu ewoluowały również oblicza Boga. Oblicze cieniste stało się najpierw Słowem Boga, następnie Głosem oraz ostatecznie stało się samo w sobie istotą dysponującą wolną wolą. Nastąpiło zupełne rozdzielenie oblicz, istota powstała z cienistego oblicza zaczęła ingerować w te czyny śmiertelników które reprezentują ciemną stronę natury: zniszczenie, zdradę, kuszenie, itd. Spowodowało to powstanie tego, co wielu nazywa Szatanem.

Konsekwencje wolnej woli

Aura Boga

Hipoteza ta postawiona przez Orygenesa z Aleksandrii jednego z Ojców Kościoła Chreścijańskiego. Orygenes wierzył, że Bóg stworzył wszystkie anioły równymi i wolnymi. Jednak przez posiadanie wolnej woli część aniołów zaczęła oddalać się od Boga z własnego wyboru. Orygenes stwerdził, że anioły, które oddaliły się najmniej pozostały w bezpośrednim otoczeniu Boga, te które oddaliły się bardziej stały się Aniołami (najniższa ranga wśród aniołów). Anioły, które oddaliły się jeszcze bardziej stały się ludźmi, te które oddaliły się najbardziej stały się aniołami upadłymi lub demonami - te anioły utworzyły piekło.
Orygenes stwierdza metaforycznie, że pomimo, że anioły te upadły i stały się ludźmi lub demonami, nie cała nadzieja jest stracona ponieważ ludzie mogą stać się aniołami, również demony mogą odzyskać swój poprzedni anielski wygląd. Dla równowagi anioły mogą upaść aby stać się ludźmi oraz, jeśli są wystarczająco zdeprawowane, demonami.

Pożądanie

Ta hipoteza wywodzi się z serii ksiąg zatytułowanych Trzy Księgi Enocha, seria ta wywodzi się z tekstów Starego Testamentu. Według hipotezy Bóg poprosił grupę wybranych aniołów o pomoc Archaniołom przy tworzeniu Edenu. Grupa ta została nazwana Obserwatorami. Obserwatorzy zesłani na ziemię zostali oczarowani przez córy ludzi, zaczęli wyjawiać ludziom sekrety niebios takie jak ruchy ciał niebieskich (Astrologia), sztukę wytwarzania broni, wyjawili również sztukę ozdabiania ciała makijażem oraz perfumami (Próżność). Obserwatorzy zakochali się w kobietach, część z nich posiadło żony, z tych związków powstały istoty będące połączeniem anioła i człowieka. To rozgniewało Boga tak bardzo, że wygnał Obserwatorów z nieba i uczynił ich śmiertelnymi lub demonami. Bóg zesłał potop na ziemię aby ją oczyścić ze zniszczeń spowodowanych przez potomków Obserwatorów. Anioły znane z imienia, które były Obserwatorami to między innymi Semyazza, Samael oraz Azazel. Pojedynczy wers z Księgi Stworzenia w Starym Testamencie wspomina o tym wydarzeniu, ale jest to jedyna wzmianka.

Duma

Gdy Bóg stworzył człowieka, uznał go za swoje najdoskonalsze dzieło. Nakazał aniołom pokłonić się człowiekowi. Jednak część aniołów odmówiła pokłonienia się istocie utworzonej z prochu, gdyż sami byli zbudowani z bardziej szlachetnych składników (np. ognia). Zbuntowali się przeciw Bogu, za co zostali wygnani z Nieba.

Lista upadłych aniołów

Zobacz Lista upadłych aniołów

Linki zewnętrzne

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Wyszukiwarka

Strony internetowe dla firm - szybko i za darmo!