cień anioła
                                                Bóg stworzył cierpienie,
                                                      potem dodał nu skrzydła
                                                          z lekkiego eteru i ciszy.
                                                                  Tak powstały anioły.
..

Kim są Anioły.

2012-02-06 13:33:04, komentarzy: 0

Kim są Anioły

Anioł Stróż Każdy człowiek niezależnie od wieku, wyznania i poziomu świadomości posiada przypisane mu Istoty Opiekuńcze. Chrześcijanie najczęściej utożsamiają je z Aniołami. W Anioły wierzą także Żydzi, wyznawcy Koranu, zaś Hindusi nazywają je Dewami. Natomiast członkowie kultur plemiennych zwracają się do Przewodników Duchowych- pochodzących ze świata zwierząt, przodków oraz bóstw.

W tłumaczeniu, słowo Anioł oznacza posłańca. Ci świetliści posłańcy zawsze wypełniają wolę Boga. Krążą między Ziemią, niebem a różnymi planetami. Aniołowie opiekują się wszystkim, co materialne: planetami, dniami tygodnia, znakami zodiaku miastami, państwami, obiektami. Aniołami Egiptu są Duma i Szemhazaj. Izraelem opiekuje się Archanioł Michał, zaś Francją Hakamiasz. Rzymowi patronuje Samael. Anioły pojawiają się także w nazwach miast, jak na przykład Los Angeles, co oznacza miasto Aniołów.

Aniołowie Stróżowie, wywodzą się z chórów Aniołów i Archaniołów. Pośredniczą między Bogiem a człowiekiem, pomagają ludziom zrozumieć wolę Boga, odkryć własne powołanie, opiekują się ludźmi. Archanioły i Anioły są opiekunami ludzi (Aniołowie Stróżowie) oraz wszystkiego co materialne.

Pierwsi chrześcijanie przedstawiali Anioły, jako istoty bezskrzydłe. Dopiero potem ludzie zauważyli, że dodanie im skrzydeł z pewnością pomoże im szybciej przemieszczać się między Niebem a Ziemią. Niektórzy historycy twierdzą, że anielskie skrzydła zostały zapożyczone od greckiej bogini zwycięstwa Nike. Jednak najprawdopodobniej pochodzą ze znacznie wcześniejszego kultu asyryjskiego demona śmierci. Choć w tradycji chrześcijańskiej anioły są androgeniczne - czyli obupłciowe, malowano je zazwyczaj jako mężczyzn, znacznie rzadziej w postaci kobiet.

Nie doliczono się też ile dokładnie jest Aniołów. Mówi się o zastępach, legionach i armiach anielskich. Niektóre przekazy twierdzą, że jest ich sto tysięcy, Kabała podaje, że jest ich czterdzieści dziewięć milionów. Święty Augustyn uważał, że te czyste Świetliste Istoty, rozmnażają się równie szybko jak muchy.

W średniowieczu prowadzono wiele sporów na temat Aniołów. Najbardziej osławionym był spór o to, ile Aniołów zmieści się na główce szpilki. W wiekach średnich zastanawiano się też, z czego zbudowane są Anioły. Święty Tomasz z Akwinu twierdził, że Anioły są "czystym intelektem". Uczeni duchowni wieków średnich stworzyli uznawaną do dziś hierarchię anielską. Jej podwaliny spisał około 500 roku n.e. Pseudo Dionizy. Hierarchię przyjętą przez Dionizego uznał Św. Tomasz, który około 1320 roku wykładał wiedzę o Aniołach. Do zhierarchizowania Aniołów przyczynił się twórca "Boskiej komedii" Dante Alighieri. Trudno dziś powiedzieć jakimi sposobami Dantemu udało się odbyć podróż do nieba i piekła, aby poznać zamieszkujące tam istoty. Zapewne oprócz umiejętności alchemicznych używał także najpotężniejszej mocy, czyli miłości, jaką pałał do swej wybranki Beatrycze. Dzięki jego mistycznej podróży ostatecznie ustalono hierarchię stworzeń dobrych i złych. Nie wiadomo jakimi kryteriami kierowano się ustalając imiona anielskie. Dużo wskazuje na to, że w średniowieczu często były one przypadkowymi zlepkami hebrajskich liter. Do najbardziej znanych należą 72 Anioły Kabalistyczne zgrupowane w dziewięciu chórach. Są nimi : Serafiny, Cherubiny, Trony, Dominacje, Moce (inaczej Potęgi), Cnoty, Księstwa, Archanioły i Anioły.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Wyszukiwarka

Strony internetowe dla firm - szybko i za darmo!