cień anioła
                                                Bóg stworzył cierpienie,
                                                      potem dodał nu skrzydła
                                                          z lekkiego eteru i ciszy.
                                                                  Tak powstały anioły.
..

Artykuł 1 - Drzewo Życia maj 2010

2012-03-26 15:14:34, komentarzy: 0

Artykuł 1 - Drzewo Życia maj 2010

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Każdy z nas zszedł na Ziemie w określonym celu. Każdy z nas schodząc zabrał ze sobą swego duchowego towarzysza. Każdy z nas zapomniał o tym i o wielu innych rzeczach jednak nasz towarzysz wciąż pamięta po co tu jesteśmy. To on na s wspiera i pomaga nam, zsyła znaki czy tez stawia na naszej drodze właściwych ludzi czy potrzebne nam doświadczenia.

 

 

W kulturach judeochrześcijańskich pojęcie anioła jest powszechnie znane jednak nie tylko ten krąg kulturowy czerpie inspiracje z ich niebywałej mocy. Określane innymi słowami, uważane za duchy, przodków czy demony, ale jednak wciąż są te same byty. Szczególnie zaś bliskie nam ludziom są Anioły zwane Stróżami. I każdy z nas może wciąż korzystać z pomocy swego anioła stróża, kwestia tylko tego czy mu na to pozwoli.
Znana, krótka modlitwa zaczyna się od słów: „Aniele Boży Stróżu mój, Ty zawsze przy mnie stój”. Wiele osób odrzuca te słowa i tę modlitwę uznając, zresztą słusznie, że przecież on i tak zawsze jest przy nas i zawsze gotowy jest nam pomagać. Założenie słuszne jednak trzeba pamiętać, że człowiek obdarzony został wyjątkowym darem: wolną wolą. A jest to dar na równi wspaniały co przerażający. Nasza bowiem wola wpływa na nasz świat kształtując nasze dzieje a najczęściej jest to działanie podświadome. Również anioł, nawet najbardziej pomocny, nie zdziała nic bez naszego pozwolenia. W tym świetle słowa tej modlitwy nabierają innego znaczenia. Nie jest to tylko prośba o pomoc ale też zgoda na jej przyjęcie z naszej strony.
Zatem każdy z nas ma pod ręką przyjaciela gotowego dopomóc nam w każdej chwili i w każdej formie. Każdy może korzystać nieskończenie z tego co nasz towarzysz ma nam do zaoferowania. Mało tego, każdy z nas ma obok siebie kogoś, kto wie o nas wszystko, kto wie dokąd zmierzamy, wie kim jesteśmy i mimo całej tej wiedzy nie ocenia nas i naszego postępowania. Powstaje zatem pytanie: czemu tak wiele w nas wątpliwości, wahań, dylematów czy niezrozumienia skoro mamy pod ręką wszystko czego nam potrzeba? Odpowiedź jest prosta: bo oprócz anioła jest ktoś jeszcze. My sami. Nikt i nic nam tak nie utrudni życia jak my sami sobie, ale zarazem nikt i nic nam bardziej naszego życia nie ułatwi. Mamy wszystko co potrzeba pod ręką, kwestia tylko tego by tę rękę wyciągnąć.
O aniołach w naszym kręgu kulturowym słyszał chyba każdy. Jednio się do nich modlą, inni wieszają ich wizerunki na choince, jeszcze inni w ogóle odrzucają wszelkie ich formy i przejawy. Ale one są zawsze i zawsze pomagają, niezależnie od naszej wiary czy poglądów. Są jednak i tacy, którzy chcą z nimi nawiązać bliższy kontakt.
Modlitwa jest jednym z najprostszych sposobów, jednak nierozłącznie kojarzona jest z modlitwą a to dla wielu samo w sobie stanowi przeszkodę. Nie tylko odmienność poglądów czy niechęć do kościoła powodują blokady na ten sposób, ale również zakorzeniona w naszej mentalności metoda „szkiełka i oka”.le modlitwa to nie jedyny sposób.
Z aniołami można po prostu pogadać. Zwierzyć się z kłopotów, prosić o wskazówki, dzielić radościami, nadziejami, smutkami. Jednak przy tak prostej metodzie mamy już dwie częste trudności.
Pierwszą z nich jest niechęć do proszenia. Słowo „proszę” dla wielu ludzi jest oznaką słabości, przyznaniem się do błędu czy niemocy. Wielkie ego współczesnego człowieka powoduje, że stara się on wszystko zrobić sam, albo cudzymi (ludzkimi) rękoma. Słowo „pokora” zaś kojarzone jest błędnie z uległością a słowo „szacunek” z czymś na co trzeba pracować latami. Przy takim nastawieniu człowieka trudno o jakiekolwiek porozumienie. Szczególnie ze anioł nie oczekuje od nas ani pieśni błagalnych ani dziękczynnych i tak naprawdę najlepiej mu się działa gdy relacja z człowiekiem przypomina przyjaźń. Przecież przyjaciołom ufamy, nie rozkazujemy im, nie błagamy ich, nie musimy stosować wobec nich wyszukanych form czy gestów. Również o pomoc łatwiej nam prosić przyjaciela. Zatem krok pierwszy to nie tyle nauczyć się prosić, co raczej zaprzyjaźnić się, bo wtedy reszta jest prostsza.

Drugą trudnością jest wiara w to co widza oczy. Nauka wmówiła nam, że istnieje tylko to co można udokumentować i udowodnić. Ta sama nauka jednak zapomina, że efekty badania zależne są w dużym stopniu od jakości narzędzi użytych w badaniu. Jeśli nie widzimy czegoś gołym okiem to sięgamy po lupę, jeśli lupa to za mało to mamy mikroskop. Zatem to czego nie widzimy teraz może zostać dostrzeżone gdy nauka posiądzie subtelniejsze i delikatniejsze narzędzia. Dobrze by zatem było zmienić powszechne myślenie z „jeśli czegoś nie widzę to tego nie ma” na „jeśli czegoś nie widzę to jeszcze nic nie przesądza”. Niby niuans a sporo zmienia.
Samo negowanie istnienia aniołów nie ma wpływu na ich obecność czy działanie. Są ludzie skrajnie pragmatyczni i osadzeni w materii a którzy potrafią korzystać z podstawianych im wskazówek. Więcej kłopotów sprawia wynikająca z braku obrazu niezdolność do komunikacji z kimś kogo nie widać i kto nie odpowiada nam słowami. Oczywiście dla kogoś kto nie wierzy w ich istnienie nie stanowi to problemu, jednak dla kogoś kto chce nawiązać kontakt może być to bariera trudna do przeskoczenia.
Często maluję anioły właśnie po to by ułatwić przełamanie tej trudności. Gdy człowiek widzi swego anioł, jego kolory, kształty, formy łatwiej jest go sobie wyobrazić, wizualizować a co za tym idzie również mówić do niego. To tylko jeden ze sposobów, ale jednocześnie dowód na to, że chcieć znaczy móc. Rozwiązań jest wiele w każdej sprawie a anioły na każdym kroku wskazują nam nowe rozwiązania reagując nawet na nasza najmniejsza myśl. Kwestia tylko tego czy my te wskazówki chcemy dostrzec.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Wyszukiwarka

Strony internetowe dla firm - szybko i za darmo!