cień anioła
                                                Bóg stworzył cierpienie,
                                                      potem dodał nu skrzydła
                                                          z lekkiego eteru i ciszy.
                                                                  Tak powstały anioły.
..

ArchaniołGabriel

2012-02-10 17:09:07, komentarzy: 0

ArchaniołGabriel,hebr.גַּבְרִיאֵלġabrīēl,grec.Γαβριήλ,arab. جبريلDżibril,Dżabra`il,ƒƒ„Bógjest moją siłą”,„mążBoży”albo „wojownikBoży”,cs.ArchanhiełHawriił)– w tradycjichrześcijańskiej,judaistycznej iislamskiej, jeden znajwyższych rangąaniołów. Jest aniołem zwiastowania, zmartwychwstania,miłosierdzia, zemsty, śmierci i objawienia. Obok Michałai Rafała(Rafaela), jest jednym z trzech znanych z imienia aniołówStarymTestamencie. Gabriel sprawuje władzę nad rajem.Gabrielw chrześcijaństwie[edytuj]występujących w

Zwiastowanie,Fra Angelico

W NowymTestamencie pojawia się dwukrotnie w EwangeliiŁukasza: pierwszy raz gdy zwiastował Zachariaszowiw świątyni żydowskiej narodzenie św.Jana Chrzciciela (Łk1,19), oraz kiedy NajświętszejMaryi Pannie zwiastował narodzenie Jezusa(Łk1,26). Nigdzie jednak nie jest nazywany archaniołem, lecz aniołem.Gabriel (Dżibril) w islamie

Mahometpisze Koran pod dyktandoGabriela (Histoiredu Monde)de Rashid al-Din, Tabriz, Persja, 1307.

W islamiebył on wysłannikiem Boga(Allaha) iprzewodnikiem proroka Mahometapodczas Miradżu,miał także podyktować prorokowi Koran.Według tradycji islamskiej wyobrażany był jako duch,przybierający wygląd człowieka o czterech skrzydłach, na którychmiał wypisaną Bismalę.Każde z nich składało się ze 100 mniejszych skrzydeł. Gdy Bógnakazał Dżibrilowi zniszczyć miasta lub niewiernych ludzi,rozpościerał on tylko dwa zielone skrzydła. Postać Dżibrilaswoją wielkością wypełniała przestrzeń między wschodem izachodem. W Koranie nazywany często ŚwiętymDuchem.

Gabrielw judaizmie

W StarymTestamencie pojawia się 2 razy: w księdzeproroka Daniela Gabriel tłumaczy prorokowisens wizji o baranie i koźle (Dn8,13-26), oraz dalej wyjaśnia prorokowiDanielowiprzepowiednię Jeremiaszao 70 tygodniach - latach (Dn9,21-22; Jr25,11 n).

Patron

ArchaniołGabriel jest na Zachodzie patronemfilatelistów,pracowników łączności, pocztowców, dyplomatów, teledetekcji,radia i telewizji.

Dzieńobchodów

Kościółłaciński wspomina Gabriela wraz z archaniołami Michałemi Rafałem29 wrześnianadając temu dniu rangę święta.

Kościołystarokatolickie,mariawickie itradycjonaliścikatoliccy obchodzą wspomnienie św. Gabriela Archanioła 24marca.

Kościółprawosławny wspomina archanioła trzykrotnie"

26 marca/8kwietnia[uwaga1], tj. 8kwietnia według kalendarzagregoriańskiego (Sobórarchanioła Gabriela),

13/26lipca (Sobórarchanioła Gabriela),8/21 listopada(Sobórarch. Michała i wszystkich św. mocy niebios).
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Wyszukiwarka

Strony internetowe dla firm - szybko i za darmo!