cień anioła
                                                Bóg stworzył cierpienie,
                                                      potem dodał nu skrzydła
                                                          z lekkiego eteru i ciszy.
                                                                  Tak powstały anioły.
..

Archanioł Uriel

2012-09-03 15:40:15, komentarzy: 0

Archanioł Uriel

Archanioł UrielUriel (אוּרִיאֵל, Fanuel - boski ogień), według tradycji judaistycznej i w niektórych wierzeniach chrześcijańskich to jeden z archaniołów. Jego imię może być analogiczne z imieniem Uriah. Uriel jest często identyfikowany z archaniołem stojącym u bram raju z płonącym mieczem w ręku lub z aniołem odpowiedzialnym za grzmoty i przerażenie, jest też utożsamiany z aniołem skruchy i żalu za grzechy. Jest bezlitosny podobnie jak demony. Uriel był jednym z aniołów, których kult został oficjalnie potępiony przez papieża Zachariasza (ten sam los spotkał m.in. Raguela i Tubuela). Należy pamiętać, że mimo częstego występowania w apokryfach, postać Uriela nie ma żadnych korzeni biblijnych. Jego wygląd opisywano jako potężnego anioła o długich rozpuszczonych włosach i jasnej karnacji.


Uriel w Starym Testamencie

Anioł Boży – Uriel, lub sam Bóg. W Starym Testamencie określenie „anioł Boży”, „anioł Jahwe” lub „anioł Pański” często oznacza samego Boga.


Książęta dziewięciu chórów anielskich
Uriel - występuje w spisie chórów anielskich kilkukrotnie jako: Sarim - „Anielscy książęta”/Anioł otchłani/archanioł zbawienia/cherubin; regent Słońca; nadzorca Tartaru. „aniołem ustanowionym nad światem i Tartarem”. (Fanuel - boski ogień)Sugeruje że iż był także serafinem

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Wyszukiwarka

Strony internetowe dla firm - szybko i za darmo!