cień anioła
                                                Bóg stworzył cierpienie,
                                                      potem dodał nu skrzydła
                                                          z lekkiego eteru i ciszy.
                                                                  Tak powstały anioły.
..

Aniołowie związani ze śmiercią...

2012-09-03 16:30:09, komentarzy: 0

Aniołowie związani ze śmiercią...

Abaddon (Abbadon, "niszczyciel") – hebrajskie anioła Czeluści. Abaddon jest również utożsamiany z aniołem śmierci i zniszczenia, demonem czeluści, z władcą demonów podziemnego świata.
Abatur Muzania (Abiatur) - anioł Gwiazdy Polarnej. Pilnuje wagi, na której w momencie śmierci ważona jest ludzka dusza.
Adriel ("Bóg moją pomocą") - jeden z 28 aniołów władających 28 pałacami Księżyca. Jest także jednym z aniołów śmierci, który "w dniu ostatecznym uśmierci wszystkich żyjących".
Af ("gniew") - jeden z aniołów zniszczenia, książę gniewu Bożego, władca ludzkiej śmierci. Jego ciało jest "ze słupów czarnego i czerwonego ognia".
Aryman (Ahriman, Ariman, Ahraman, Dahak - "Zły Duch") - perski książę zła, pierwowzór chrześcijańskiego Szatana. Według Zaratustry, który był kuszony przez Arymana, ale wyszedł z tej próby zwycięsko, to właśnie Aryman sprowadził śmierć na ziemię, zabijając pierwowzór człowieka i zwierząt.
Duma lub Douma (aram.: cisza) - anioł milczenia i śmiertelnej ciszy. Duma jest także aniołem opiekuńczym Egiptu, księciem piekła oraz aniołem rozgrzeszenia. Dumie nazywany jest "tysiącokim aniołem śmierci, uzbrojonym w ognisty bicz i miecz z płomieni".
Gabriel ("Bóg jest moją siłą") - w tradycji judeochrześcijańskiej i mahometańskiej, jeden dwóch najwyższych rangą aniołów. Jest aniołem zwiastowania, zmartwychwstania, miłosierdzia, zemsty, śmierci i objawienia.
Jehudiasz (Jehudiam) - w Zoharze, jeden z głównych posłańców anielskich. Zstępuje z niebios wraz z orszakiem aniołów, aby od dzielić duszę od ciała umierającego lub właśnie zmarłego człowieka. Jest dobroczynnym aniołem śmierci.
Kafcjel (Kafsjel, Kasjel, "pęd Boży") - anioł odpowiedzialny za śmierć królów.
Kecef - w żydowskiej legendzie, anioł śmierci i jeden z pięciu aniołów zniszczenia.
Lahatiel ("płonący") - jeden z siedmiu aniołów kary. Jest także aniołem sprawującym władzę nad bramami śmierci, co oznacza, że przebywa w drugiej spośród siedmiu "warstw" piekła.
Maszchit ("niszczyciel") - anioł sprawujący władzę nad śmiercią dzieci.
Metatron - jest zapewne najwyższym rangą hierarchą niebiańskim. W niebie jest "przewodniczącym sądu niebios”, na ziemi troszczy się, aby ludziom nie zabrakło pożywienia, jest pośrednikiem między sferą ludzką i boską. Metatron jest najwyższym rangą aniołem śmierci, któremu Bóg każdego ranka wydaje polecenia odnośnie do dusz, które mają być tego dnia 'zabrane" do nieba. Polecenia te Metatron przekazuje następnie swoim podwładnym.
Michał ("któż jak Bóg') - w tradycji biblijnej i pobiblijnej, w literaturze chrześcijańskiej, żydowskiej i muzułmańskiej Michał jest zgodnie uważany za najpotężniejszego z aniołów. Chrześcijanie modlą się do św. Michała Archanioła jako anioła dobrej śmierci, który prowadzi dusze zbawionych do 'wiecznej światłości".
Samael ("trucizna Boga" - Satanil, Samil, Szatan, Seir, Salmael) - w literaturze rabinackiej Samael jest "przywódcą wszystkich szatanów"; oraz aniołem śmierci. W słowiańskiej Księdze Henocha jest on księciem demonów i czarnoksiężników. W legendach żydowskich Samael jest czasem dobrym, a czasem złym aniołem; raz jednym z najświetniejszych, innym razem jednym z najbardziej występnych duchów działających w niebie, na ziemi i w piekle. Samael jest także aniołem śmierci (jednym z wielu pełniących tę funkcję), którego Bóg posłał po duszę Mojżesza, kiedy dni ziemskiego życia Prawodawcy dobiegły kresu.
Smal (Samael) - anioł śmierci i trucizn.
Sraosza - w mitologii staroperskiej, anioł, który "wprawia w ruch wszechświat". Jest aniołem, który w momencie śmierci oddziela duszę od ciała. Jest "aniołem posłuszeństwa", "pogromcą szatana" oraz sędzią umarłych. Jego symbol to czerwona chryzantema.
Suriel (Sariel, Saurel, Surijel - "rozkaz Boży") - anioł utożsamiany z Urielem, Metatronem, Arielem i Sarakielem. Podobnie jak Rafał jest aniołem uzdrowienia. Jest też jednym z aniołów śmierci.
Szaf Hel - anioł sprawujący władzę w piekle. Jest władcą cienia śmierci i zarządza trzecią z siedmiu warstw piekielnych, gdzie nadzoruje anioły "karzące dziesięć narodów".
Uriron - anioł przywoływany w zaklęciach przeciwko nagłej śmierci.
Zazel - anioł przywoływany podczas Salomonowych obrzędów magicznych. ). Jego imię zapisano obok imienia anioła Asjela na talizmanie mającym chronić przed nagłą śmiercią.

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Wyszukiwarka

Strony internetowe dla firm - szybko i za darmo!