cień anioła
                                                Bóg stworzył cierpienie,
                                                      potem dodał nu skrzydła
                                                          z lekkiego eteru i ciszy.
                                                                  Tak powstały anioły.
..

Aniołowie koloru herbaty

2012-02-10 17:21:39, komentarzy: 0

Pierwsza Księga Starców

 

Aniołowie koloru herbaty

Marcin Jakimowicz

Duchy dobre i złe. Są bliżej, niżmyślisz…

Cóż my, poziome robaki, możemy powiedzieć oanielskich duchach? Strzegą każdego kroku człowieka. I choć tenczęsto lekceważąco odwraca się do nich plecami, wiernie pilnują,by przestrzegał Bożych przykazań. Przekazują słowa Boga zestuprocentową precyzją. Są twardzi i wierni jak miedź, ale niezatrzymują nawet promyka Bożego blasku. Choć są potężni,największą przyjemność sprawia im służenie ludziom. Aniołowie.Są bliżej, niż myślisz. ”Weźmy konkretny przykład, aniołów”- znany francuski teolog o. Thomas Philippe rozpoczął swojąkonferencję.

Na twarzach zebranych pojawił się nieśmiałyuśmiech. Nic dziwnego, współczesny świat włożył aniołówmiędzy bajki. Występują z rusałkami i skrzatami. A przecież toprawdziwa rzeczywistość, o której mowa jest we wszystkichnajważniejszych religiach monoteistycznych. Współczesne wizerunkigości z nieba widzimy w serialach, filmach, książkach iczasopismach. Można śmiało powiedzieć, że zapanowała moda naanioły. To wyraz ogromnej tęsknoty za tym, co niewypowiedziane iniedotykalne. Wszystko, co można powiedzieć o aniołach, wynika zBiblii i świadectw świętych.

- To, co wiemy o aniołach,mówi nam o niebie. Niebo nie jest puste - zastępy aniołówśpiewają nieustannie, sprawując liturgię w Jeruzalem niebieskim -woła brat Efraim, założyciel francuskiej WspólnotyBłogosławieństw. Talmud powiada, że ”aniołowie sporządzają zludzkich modlitw korony, po czym wkładają je na głowę ŚwiętegoJedynego”. Słowo anioł wywodzi się z greckiego angelos -posłaniec, emisariusz i znaczeniowo bliskie jest hebrajskiemu słowumalak, jakim w Biblii określa się duchy niebiańskie.

Anioły bez cellulitu

Półki sklepów z dewocjonaliami zalegają małe figurkiprzedstawiające pulchniutkie aniołki z mikroskopijnymiskrzydełkami. Podobne rzeźby uśmiechają się rubasznie wwiększości barokowych kościołów. Tymczasem te popularnewizerunki nie mają nic wspólnego z biblijnymi obrazami aniołów!Anioł ukazujący się Danielowi jest tak potężny, że rzucaproroka na twarz (Dn 10,5-6). Daniel jest przerażony, ze strachudrżą mu kolana, a ludzie, widząc go przywartego do ziemi idygocącego, uciekają w popłochu. Więcej, po spotkaniu z gościemz nieba Daniela ”ogarnęła niemoc i chorował przez wiele dni”(Dn 8, 27). A przecież anioł nie uczynił mu niczego złego! Nicdziwnego, że pierwszymi słowami, które aniołowie kierują doludzi jest często prośba: ”Nie bójcie się! ”. Są odbiciempotęgi Najwyższego i choć dysponują niewyobrażalną mocą, nieprzypisują sobie chwały.

Nie lubią zdradzać swoich imion.Kiedy Jakub zmagał się z aniołem nad potokiem Jabbok, zapytał:”Jak ci na imię? ”, a ten odrzekł: ”Czemu pytasz mnie o imię?”. I nie odpowiedział. Dlaczego? ”Aniołowie nie zdradzająimion, by swą tożsamością, blaskiem obecności nie odwrócićuwagi człowieka od czci imienia Bożego. Anielskie imiona towłaściwie… komplementy prawione Panu” - opowiada o. AugustynPelanowski - ”Potężny Michał woła Któż jak Bóg!, Rafał: Panuzdrawia!, a Gabriel obwieszcza Bóg jest mocą! ”.

Stojąprzed samym tronem Najwyższego, lecz blasku, jaki je przeszywa, nieprzypisują sobie. To dopiero pokora! Przebywanie w obecności Bogatak udoskonala ich naturę, że piękno ich osobowości mogłobyodwrócić naszą uwagę od samego Stwórcy. Niemożliwe jest niezafascynować się pięknem aniołów, jeśli ma się słabą relacjęz Bogiem. Wiedzą o tym i dlatego usuwają się w cień.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Wyszukiwarka

Strony internetowe dla firm - szybko i za darmo!